Kärdla kiriku taaspühitsemine

 

Järgmisel kolmapäeval, 24. juunil, toimub pidulik Kärdla kiriku taaspühitsemine ning taasavamine peale kaks aastat kestnud restaureerimistöid. Ehituse algatajaks ning läbiviijaks on olnud Kärdla Kiriku Sihtasutus, kelle eestvedamisel tehti 2018.-2020. aasta jooksul korda nii kirikuhoone, kui ka selle interjöör, mille hulgas said värskenduskuuri nii altar, kantsel, kõik kirikus olevad maalid ja lühtrid kui ka kuulsa saksa firma Walckeri orel, mis on kirikus olnud alates 1904. aastast.

24. juunil leiab Kärdla kirikus aset pidulik taaspühitsemine ja tänutseremoonia, kus kirikut tuleb avama ka Eesti Vabariiki peaminister Jüri Ratas. Teenistuse viib läbi peapiiskop Urmas Viilma.

Hetkel endiselt kehtivate avalike ürituste piirangute tõttu on taasavamise üritus ainult kutsetega, kuid üritust salvestatakse ning seda on hiljem võimalik järgi vaadata Kärdla kiriku kodulehel. 

Küll aga soovivad sihtasutus ja kogudus kõiki annetajaid tänada eraldi jumalateenistusega, mille toimumise ajast teavitatakse peatselt.

Kärdla kiriku restaureerimistöödega alustati 2018. aasta aprillis. Kahe aasta jooksul on hoone läbinud täieliku restaureerimise, sealhulgas saanud uue soojustatud katuse, topeltaknad, uued välisuksed, maaküttesüsteemi ja köetava põranda. Kirikutorni tippu paigaldati taastatud ja kullatud kujul tagasi malmrist, mis oli kannatada saanud tõenäoliselt II maailmasõja ajal. Lisaks tugevdati restaureerimistööde käigus torni puitkonstruktsioone ja käärkambri vundamenti, taastati välifassaad sarnaselt kiriku esialgsele viimistlusele ning restaureeriti ka kõik sisustuselemendid.

Restaureerimistööde kogumaksumuseks on hinnanguliselt 1 050 000€.

Kärdla Kiriku Sihtasutus asutati laiema kaasamise ja koostöö võimaldamiseks ning kiriku restaureerimise paremaks korraldamiseks 2017. septembrikuus. Sihtasutuse asutajateks olid Eesti Evangeelne Luterlik Kirik, EELK Kärdla Johannese kogudus, Enn Kunila, Hiiumaa Sõprade Selts ja Hiiu vald.

Sihtasutuse nõukogusse kuuluvad: nõukogu esimees Enn Kunila, Hüllo-Kristjan Simson (EELK Kärdla koguduse esindaja), Anti Toplaan (EELK Konsistooriumi esindaja), Lauri Preimann Hiiumaa valla esindajana (alates 01.01.2020, varasemalt Reili Rand) ning sihtasutuse juhatuse liige Tiit Harjak.

Kärdla kiriku restaureerimisel ulatas oma abistava käe ka Eesti Vabariik. Projekti suurtoetajateks olid Enn Kunila, Hiiumaa vald, OÜ NG Investeeringud, Selver AS ning Jüri Käo.

Kärdla Kiriku Sihtasutus tänab omalt poolt kõiki annetajaid ilma kelleta poleks kiriku restaureerimine olnud võimalik. Annetusi oodatakse ka edaspidi, sest töö kirikus jätkub ning detaile, mille restaureerimine on veel käsil, on mitmeid. Lähitulevikus loodetakse valmis saada ka akende vitraažid, algse roosakna taastamine, ristimisvaagen, kiriku ümbruse teed ning parandada parkimisvõimalusi kiriku juures.

17.06.2020